שעשועון או תוכנית ריאליטי?

“נקמת המחוננים” מתיימרת לאתר את הילד הכי גאון במדינה. לשם כך היא בוחנת אותם בשאלות מתמטיות ברמה של כיתה א`, שאלות ספרותיות על ספר שכולנו מכירים, חידות טריוויה ש”אחד נגד מאה” היו מתביישים להציג, ומבחנים מעשיים שלא באמת בוחנים כלום*.
 
הבעיה הכי גדולה של התוכנית שמתיימרת לברור גאונים היא הרמה. בתור ילדים גאונים שהנדרשים להתחרות עם מומחים בתחומם הייתי מצפה לשאלות מעט יותר מאתגרות מ”כמה זה 3131 לחלק ל 31″, הייתי מצפה לשאלות ספרותיות בתחום נרחב יותר מ”נשים קטנות” והייתי מצפה לשאלות קשות קצת יותר מ”איך מאייתי island”.
 
בעיה נוספת של התוכנית היא שבהתמודדות של ה”גאונים” מול ה”מומחה” המשחק ברוב המקרים הוא לא על ידע, אלא על מהירות תגובה. בעוד במקרים של החישובים המתמטיים ובמקרה של החידות בנוסח חמיצר ניתן היה לסלוח ואף להבין את פקטור הזמן, במקרים של שאלות ידע כללי (כמו השאלות הספרותיות או השאלות באנגלית) אין לגורם הזמן שום משמעות בהגעה לפתרון ולכן המשחק היה על מהירות תגובה פרופר**.
לכאורה אין בעיה במשחק שמתבסס גם על זריזות ידיים, אבל כאשר מצהירים שהמשחק נועד לאתר את הגאון הבא (מי היה הגאון הקודם?), הידע צריך לבוא במקום הראשון.
 
בעיה גדולה נוספת של התוכנית הוא משבר הזהות שלה. התוכנית מתיימרת להיות תוכנית ריאליטי אך משוחקת בסגנון של שעשועון. אין כאן את הפאקטור של הצבעות הקהל, אין כאן את האינטריגות בין המשתתפים (וגם אם יהיו, הם קטנים מכדי שזה יעניין את חובבי הריאליטי) ואין כאן את “ההוא משלנו” שיהיה לנו קל להתחבר אליו ולרצות שינצח, כולם חכמים לגילם והם יודעים את זה והם דואגים שאנחנו נדע את זה.
לאורך כל התוכנית התחושה היתה תחושה של שעשועון, עד שפתאום מבינים שרק אחד הולך הביתה ושבשבוע הבא נראה את אותם ילדים פותרים עוד חידות קלילות במסווה של גאונות.
 
לסיכום: אני לא מבין למה 5 מדינות קנו את הפורמט הזה עוד לפני שהוא שודר. אולי הוא נראה טוב על הנייר, אבל על המרקע הוא פשוט בזיון.
(ערוץ 10, ימים רביעי ושישי ב 21:00)
 
*רק אני שמתי לב שלבנים הם נתנו לתקן מכונית ולבנות הם נתנו “לשחק בבובות”. הטיה מגדרית במלוא תפארתה.
**למרות שטענתה היתה צודקת, סמדר שיר הוכיחה שהיא לא יודעת להפסיד בכבוד כאשר התלוננה על כך שהמשחק מבוסס על מהירות תגובה.
 
בקטנה
1. מקום לדאגה זו תוכנית מערכונים מומלצת ביותר לאלו שנמאס להם מהמערכונים הרגילים. סביר להניח שבסופם של המערכונים אתם תישארו עם מעין חיוך עגום על הפנים כי הם לא באמת מצחיקים, אבל גם  לא ממש עצובים. אלו מעין מערכונים עם סיומים פתוחים ומאוד לא משעשעים, אבל הם מצליחים למשוך אתכם למין עולם מוזר ומעוות ולגרום לכם לרצות להישאר.
(התוכנית תתחיל מתישהו בקרוב בערוץ 10… זה עדיין לא מעודכן באתר שלהם)
 
2. כוכב נולד 6 לא התחיל טוב מבחינתי. אני לא יודע למה אבל לא הצלחתי לעקוב אחרי האודישנים, וגם כשהנבחרת עלתה לבמה והתוכנית האמיתית התחילה החזקתי מעמד בדיוק שני שירים. אולי זה היה הסאונד הגרוע (בעיה שחוזרת על עצמה בפרקים הראשונים של העונות השונות), אולי כבר נמאס לי מהשטויות של השופטים ואולי זו העובדה שצביקה יושב לו בין השופטים במקום להחזיק למתמודדים את היד על הבמה. בכל מקרה את התוכנית הראשונה לא צלחתי ואני חושש שזה אומר משהו על שאר העונה.
 
3. אמרתי את זה כבר בכל מקום, אבל זה מתאים גם לכאן. לערן דקל אין את החן שהיה לאבי גרייניק. יוחזר אבי גרייניק לתוכנית של ליאור שליין לאלתר!

פוסטים קשורים

המיזם – דרושה עוד השקעה

המיזם - דרושה עוד השקעה

הרעיון מאחורי המיזם הוא דווקא נחמד. קחו יזמים והעמידו אותם בפני קהל "משקיעים" שלא באמת צריכים להוציא שקל מהכיס שלהם, אלא רק להחליט איזה מיזם שווה יותר ולתת לו 100,000 שקלים וירטואליים שאולי יהפכו לאמיתיים. הביצוע, לעומת זאת, קצת לוקה בחסר.

משחקי השף – דה-ווייס בגרסת הטעם

משחקי השף - דה-ווייס בגרסת הטעם

לא התפלאתי שרגע לפני שמשחקי השף עלתה לאוויר החליטו במאסטר שף להוסיף גם הם טעימה עיוורת. אבל לקשת אין יותר מדי ממה לחשוש. בשתי התוכניות הראשונות שלה משחקי השף נכשלת במקום הכי חשוב לתוכניות ריאליטי - לגרום לנו להזדהות עם המתמודדים ועם השופטים.

היפה והחנון 4 – בינתיים מאכזב

היפה והחנון 4 - בינתיים מאכזב

הפרק השני של תוכנית ריאליטי אמור להיות הפרק שבו אנחנו באמת מתחילים להכיר את הדמויות, את הדינמיקה ביניהם ולראות משימות מעניינות מצחיקות וכיפיות. רק חבל שהכל נשאר מעושה ולא אמין.

0 Comments

 1. ביקורט 5 ביולי 2008
  הגב

  כוכב נולד תמשיך
  כל עוד תהיינה מספיק הצבעות SMS כדי לממן אותה

 2. ביקורט 5 ביולי 2008
  הגב

  לחלוטין
  אבל כנראה שהיא לא יודעת להפסיד בכבוד.

 3. ביקורט 5 ביולי 2008
  הגב

  היא צדקה
  בגלל שהתוכנית באמת היתה על זריזות ולא על ידע. אבל היא יצאה פארשית כי היא ידעה לאן היא נכנסת לפני שהיא הסכימה להופיע בתוכנית. ואם היא לא ידעה, היא מטומטמת.

 4. ללא שם 5 ביולי 2008
  הגב

  זה אותו אחד היה לי טעויות
  וממש לא הסכמתי ,<br>והכי -[במקודם וכי]

 5. ללא שם 5 ביולי 2008
  הגב

  צודק שאלות של מטומטמים
  אני גם ילד מחונן גם בגיל שלהם וגם אותי שאלו אם אני רוצה ללכת<br>וממש לא הם מראים את המחוננים כחננות וכמטומטמים מה שבכלל לא נכון<br>והשאלות שלהם לא קשורות בכלל למחוננות<br><br>וכי אני מסכים זה בסוף שרשמתה למה באמת העיפו את גרייניק????<br>האפרו מן הזה משעמם

 6. נועה 5 ביולי 2008
  הגב

  סמדר שיר
  זה נכון שהתוכנית מבוססת גם על זריזות אבל כשסמדר שיר אומרת שהילדה חצופה ולוחצת באמצע השאלה על הזמזם כשהיא עשתה את זה בעצמה רגע לפני, זה ממש שפלות.<br>חחחח היא ממש עצבנה אותי, גרמה לילדה המסכנה לבכות.

 7. עמיאור 5 ביולי 2008
  הגב

  סמדר שיר
  מה פתאום צודקת ?<br>א. את בעצמך התנהגת באותה צורה בדיוק עם המתמודדת הקודמת.<br>ב. תני למנהלי התכנית להחליט אם יש בעיה.<br>ג. עד לאן את מסוגלת לרדת בשביל מעט כבוד ?<br><br>בושה שסופרת כל כך מפורסמת, עדיין אוחזת ברמה כזו נמוכה.

 8. moriarty 5 ביולי 2008
  הגב

  אוי סמדר שיר היתה נוראית!
  מה זה? היא אישה מבוגרת! היא צריכה להיות מודעת למה שיוצא לה מהפה!

 9. Good Night KisS 5 ביולי 2008
  הגב

  לגמריי צודק
  ראיתי אתמול את “נקמת המחוננים” זה ממש דבילי לפי דעתי,ובגרוש לא נחשב לראליטי אלה סתם שעשועון זול.<br>עם שאלות דביליות,כולם יודעים שאיכות נישפטת לפי הידע ולא המהירות.<br><br>והלידים סתם חשים את עצמם.<br>ודבר שאני לא מבינה הוא למה הם הוציאו את כוכב נולד 6 לעזעל?!<br>מה לא נימאס,לפי דעתי הראשון היה טוב והשני סביר ומאז זה רק הדרדר…<br><br>בכל מיקרה תודה על הסיקור אהבתי :)<br>

הגיבו