הדוגמניות והשעווה

תקופת המבחנים שלי הסתיימה ושמחתי לחזור ולצפות בטלוויזיה. שלטוט מהיר בין הערוצים ודפדוף קצר בפנאי פלוס הביא אותי למסקנה חד משמעית – אנחנו מוצפים בשעשועונים וריאליטי. גריז, הישרדות, נולד לרקוד, הדוגמניות, אחד נגד מאה, תוצאות האמת, בהפרעה ואלו רק הראשונים שעלו בראשי. זה לא שאני לא אוהב שעשועונים, אני אפילו די מחבב תוכניות ריאליטי, אבל מדי פעם אני אוהב לצפות גם בדברים אחרים.

לשמחתי הרבה תקופת ההתנזרות (המבחנים) שגזרתי על עצמי הוכיחה את עצמה כדרך טובה מאוד לנקות את מחזור הדם שלי מעודף הריאליטי שזרם בו וכשחזרתי להפעיל את הטלוויזיה, הייתי מוכן למנה נוספת.

הדוגמניות
הפרק הראשון בעונה החדשה של הדוגמניות נפתח בהבטחה לגברים שבינינו – עירום כבר בפרק הראשון. האמת, אם הסתכלתם טוב טוב ולא מצמצתם אולי הייתם מצליחים להבחין שם בציץ או שניים, אבל עירום לא היה שם (לא, גרביונים זה לא עירום). למה אני מתעסק בזה? כי זו אחת הרעות החולות של מחלקות הפרומואים השונות בישראל – להבטיח הרבה ולקיים מעט, להעצים כל אירוע קטן למימדים של קטסטרופה ולהוציא חלקים מסויימים מהקשרם בכוונה ברורה להטעות את הצופים. בסופו של דבר זה יתנקם בהם כשהצופים יפסיקו להאמין לפרומואים או שהם יגיעו למצב שבו הבטחות מפוצצות יהפכו לדבר שבשגרה ולא ימשכו אנשים יותר מפרומו רגיל כיום.

שני הפרקים הראשונים היו סטנדרטיים לריאליטי. לא ראינו שם משהו שלא היה כבר בעונות הקודמות. גם הפעם היתה את זו שהרגישה לא בנוח להצטלם חשופה, גם הפעם היו בנות שהתייחסו אל גזיזת השיער שלהן כאל רצח בדם קר, אבל לא היה שם משהו מיוחד.
ההפקה ניסתה לחדש מעט, אבל התעסקה יותר מדי במסביב ופחות מדי בעיקר. חידושים כמו “השרשרת” שהמתמודדות קיבלו או מסך התמונות המסתובבות שעליו הוצגו למתמודדות התצלומים שלהם הם חביבים, אבל כל עוד לא מתבצע שינוי קונקרטי באופי המשימות או בקושי שלהן, התוכנית תהפוך לקופי של העונות שעברו.

תכנית ריאליטי של מקצוע (דוגמנות, משחק, שירה וכו) היא בעייתית כי המנגנון האנושי שמהווה חלק כל כך עיקרי בריאליטי  מנוטרל ברגע שההחלטה היא בידי השופטים ולא בידי המתמודדים עצמם. ברגע שההחלטה בידי השופטים אז ההדחות מתבססות על נתונים מקצועיים ולא על היחסים האישיים שאנחנו כל כך נהנים לראות בתוכנית. אז מה ההפקה עושה? דוחפת בכוח את נושא היחסים. המתמודדים נדרשים לומר בפורום פתוח מי לדעתם צריך לעוף על מנת ליצור קונפליקטים מאולצים שלא משפיעים על כלום בסופו של דבר.
מצד שני, יש לנו כאן נשים יפות, קצת ריאליטי, עירום מרומז ומדי פעם הצצה חטופה. אולי לא באמת צריך לשפר את הפורמט... אחרי הכל, הוא כבר פונה לפחות לחצי מהאוכלוסיה.

בלי קשר, הפרומו הראשון לתוכנית (פרומו הסינדרלות) היה פשוט מושלם. שאפו.
(ערוץ 10, יום שישי 21:15)

בהפרעה
אני חייב להמליץ לכם על שעשועון חביב שגיליתי, לצערי, אחרי שעברו כבר הרבה תוכניות שלו. אתם זוכרים את נהג המונית החביב ההוא ששואל שאלות טריוויה ומחלק שטרות בלי הכרה? אז זהו, כשהוא בערוץ ביפ הוא כבר לא כל כך חביב. למען האמת הוא עושה שם הכל כדי שיכאב לכם, כדי שתרגישו לא בנוח וכדי שלא תצליחו לענות על השאלות שלו.

יש משהו שונה ב"בהפרעה", השעשועון של עידו רוזנבלום. הוא משלב שני דברים שאנחנו, הישראלים, מאוד אוהבים לעשות - לענות על שאלות טריוויה ולצפות באנשים סובלים. עידו שואל אנשים שאלות תוך כדי שהם מחברים לעצמם אטבים לפנים, חוטפים זרם חשמלי כשהם ממצמצים, מטפטפים להם שעווה לוהטת על הגב, הם תקועים בתא טלפון עם עוד אנשים ערומים ועוד כהנה וכהנה הפרעות שונות ומשונות.
את הפרסים שהזוכים מקבלים, הם יכולים להפסיד בשניה כאשר המתמודדים האחרים (אלו שהם ניצחו לאורך התוכנית) עלולים לשבור להם אותם אם הם יטעו בשאלות האחרונות.

חשבתי שכבר לא יכולים לחדש לי בגזרת השעשועונים אבל הסתבר שטעיתי. אחרי הרבה זמן אני גאה לומר שיש שעשועון שאני באמת ובתמים נהנה ממנו.
(ערוץ ביפ, ימים א
-ה` 22:30. בהוט-VOD מתי שתרצו)

פוסטים קשורים

המיזם – דרושה עוד השקעה

המיזם - דרושה עוד השקעה

הרעיון מאחורי המיזם הוא דווקא נחמד. קחו יזמים והעמידו אותם בפני קהל "משקיעים" שלא באמת צריכים להוציא שקל מהכיס שלהם, אלא רק להחליט איזה מיזם שווה יותר ולתת לו 100,000 שקלים וירטואליים שאולי יהפכו לאמיתיים. הביצוע, לעומת זאת, קצת לוקה בחסר.

משחקי השף – דה-ווייס בגרסת הטעם

משחקי השף - דה-ווייס בגרסת הטעם

לא התפלאתי שרגע לפני שמשחקי השף עלתה לאוויר החליטו במאסטר שף להוסיף גם הם טעימה עיוורת. אבל לקשת אין יותר מדי ממה לחשוש. בשתי התוכניות הראשונות שלה משחקי השף נכשלת במקום הכי חשוב לתוכניות ריאליטי - לגרום לנו להזדהות עם המתמודדים ועם השופטים.

היפה והחנון 4 – בינתיים מאכזב

היפה והחנון 4 - בינתיים מאכזב

הפרק השני של תוכנית ריאליטי אמור להיות הפרק שבו אנחנו באמת מתחילים להכיר את הדמויות, את הדינמיקה ביניהם ולראות משימות מעניינות מצחיקות וכיפיות. רק חבל שהכל נשאר מעושה ולא אמין.

0 Comments

 1. עכבר כחול מדבר 16 בפברואר 2008
  הגב

  ואני גאה לומר
  שבדוגמניות יש כמה שלא הייתי נוגע בהן אפילו עם מקל הולוגרמי

 2. ביקורט 16 בפברואר 2008
  הגב

  לא רק אתה… כולנו

הגיבו