כל האמת ורק האמת

רבים שראו את הפוליגרף צקצקו בלשונם ותהו להיכן התדרדרה הרמה של הטלוויזיה בארץ. הם תהו כיצד מרשה לעצמו ערוץ מרכזי לשדר כזו חדירה לפרטיותם של אנשים. הם תהו כיצד זה ייתכן שאנשים מסכימים לגשת לתוכנית ולחשוף כך את עצמם בעבור כסף. למרות כל התהיות הם נשארו וצפו עד סופה של התוכנית הראשונה, השניה וכנראה שיצפו גם בשלישית.
 
אחד התפקודים המרכזיים של אמצעי התקשורת השונים הוא להציב בפנינו מראה המשקפת את הדברים הרעים שאנחנו עושים. זו הסיבה שבחדשות היחס בין הדברים הטובים לרעים תמיד ינטה לטובת הרעים. התקשורת בעצם הצגתה את הדברים הרעים והוקעתם, מאוששת עבורנו את הנורמות ומבדילה עבורנו בין הטוב לרע.
 
החדשות מאוששות עבורנו את הנורמות הכלליות יותר והברורות יותר, והפוליגרף מאושש בפנינו את הנורמות האישיות והפרטיות והמוסריות יותר. זו הסיבה שאיננו מגנים את החדשות אך אנו ששים לגנות את השעשועון. עם זאת אנחנו ממשיכים לצפות בגדי סוקניק, להניד בראשנו בכל פעם שמישהו מאשר שהוא בגד באישתו או בעט בחתולה ומרגישים טוב עם עצמנו שאנחנו לא כאלה או שאנחנו לא היחידים שכן כאלה.
 
למרות האמור לעיל, השעשועון הזה אינו מתאים לשעות הפריים טיים. מעצם טבעו השעשועון עוסק לא מעט היחסים שבינו לבינה ואף נכנס לפרטים שאינם יאים לאזניהם של ילדים צעירים אשר נשארים ערים וצופים בטלוויזיה בשעות האלה. אני חושב שמן הראוי להעביר אותו לשעה מאוחרת יותר גם במחיר של הפסד רייטינג.
כמו כן, מומלץ להוריד את כמות שאלות הסקס/ציצים/מיניות. קיימות מגוון שאלות אחרות שיכולות להיות מביכות לא פחות ולהפוך את התוכנית למעט יותר רב-גונית (האם אתה מחבב את חמותך? האם אהבת את מתנת יום ההולדת האחרונה שאשתך קנתה? ועוד שאלות רבות ו”טובות”).
 
ומילה אחרונה לגדי סוקניק. קראתי שאמרת שאתה לא חושב שההנחיה של השעשועון הזה תפגע באמינות המקצועית שלך. אתה צודק, העובדה שדיברת עם צב זה מה שפגע באמינות, התוכנית הזאת אפילו לא משתווה לפאדיחה ההיא.
(ערוץ 2, יום רביעי 21:00)
 
בקטנה
עוד לפני שבכלל חשבו לייבא את הפורמט של הפוליגרף לארץ, כבר היתה תוכנית ששאלה מתחרה המחובר לפוליגרף שאלות מביכות. מישהו זוכר את “החטא ועונשו” עם קיציס ופרידמן?
 
 

פוסטים קשורים

קצרצרים

אחרי פגרה לא מתוכננת אני שמח לחזור לכתוב ביקורת טלוויזיה (מלבד המעקב השבועי אחרי כוכב נולד). אז רק כדי להשלים את החסר, הנה מספר קצרצרים על מה שהלך פה בזמן האחרון. הטלפוןאני בד"כ אוהב תוכניות ריאליטי, יש משהו מעניין בלצפות באנשים מנסים להתמודד עם מצב של צילום תמידי, אבל אני לא אוהב תוכניות...

סושי סמבה - אליפות המסעדות

לכבוד פתיחת התוכנית "אליפות המסעדות - קרב סכינים" בערוץ 10 (יום חמישי, אחרי החדשות) הוזמנתי ע"י הערוץ לארוחה במסעדת סושי סמבה שברחוב הברזל 27 ברמת אביב. אז בניגוד לביקורות הטלוויזיה שאתם קוראים כאן ללא הרף, הפעם תהנו מביקורת על הארוחה. הגעתי ב19:00 ופגשתי את עכברוש העיר שהוזמן יחד איתי...

אסי, תעשה לי שיר

לפני מספר שנים, קצת לפני שהתחיל עידן הריאליטי צץ לו שעשועון שמלבד התחרות שבו היתה לו מטרה אחת חשובה - לעשות חיים גם באולפן וגם בבית. לשעשועון קראו "לא נפסיק לשיר" ואני זוכר את עצמי יושב עם משפחתי מול צביקה הדר והמתמודדים ושר בכיף. לימים הפך השעשועון ל"כוכב נולד" ואמנם יצר יותר מתח ויותר רייטינג...

0 Comments

 1. moriarty 19 ביולי 2008
  הגב

  נכון. החטא ועונשו היו ראשונים.
  מישהו צריך לתבוע מישהו. <br><br><br><br><br><br><br><br>הדברים לא מהווים חוות דעת מקצועית. בהחלט יתכן שאף אחד לא צריך לתבוע אף אחד.

 2. moriarty 19 ביולי 2008
  הגב

  כמעט שכחתי
  ויפה שעה אחת קודם.

 3. ע ל ו מ ה 19 ביולי 2008
  הגב

  אמנם הייתי בין המצקצקים והמזועזעים
  אבל בהחלט לא אינני בין אלה שצפו בשניה ויצפו גם בשלישית. התוכן המיותר הזה בהחלט לא יעבור את המסך שלי שוב. נראה לי שאני מוצאת מספיק דרכים אחרות כדי לאשש לעצמי את מקומי בהשוואה לעול. ואינני מצטדקת כאן, יכולתי לענות בחיוב על לא מעט מהשאלות המביכות בתוכנית שראיתי. אני רק לא זקוקה לתוכנית שכזו כדי להציף אותם. מספיקות רמיזות עדינות בספרות ובסרטים, ודיונים אינטימיים יותר בפורומים שונים.<br>אגב, בסרטון שצירפת לפני כמה שבועות, נפלה בסופו של דבר המתמודדת, לא על שאלה מוסרית, אלא דווקא על שאלה פסיכולוגית מסובכת – שאלה שהיא טעתה בה שלא ביודעין, כי לא סיימה כלל את הדיון בה, בינה לבינה.

 4. LEATHER REBEL 19 ביולי 2008
  הגב

  אני לא מבין למה אנשים מזועזעים
  ה”מתחרים” בתכנית “פוליגרף” הגיעו לשם מרצונם החופשי ומתוך מגמה לזכות בכסף.<br>אף אחד לא הכריח אותם לבוא לשם.<br>

 5. ביקורט 19 ביולי 2008
  הגב

  יאללה אורי, אתה עו”ד
  תבדוק אם קיציס יכול לתבוע אותם, לזכות בהרבה כסף, לקנות את ערוץ 2 ולהכניס לו קצת תוכן אמיתי 🙂

 6. ביקורט 19 ביולי 2008
  הגב

  זה לא מפתיע
  רוב הסיכויים הם שאנשים לא יפלו על שאלות שהתשובה שלהן ברורה וחד משמעית. השאלות המיועדות להפלה הן דווקא שאלות לגבי הבנה עצמית. <br>אבל גם אותן אפשר לצלוח ולראיה המתחרה שהעיד על עצמו שהוא מוסרי שניה אחרי שטען שבגד באשתו הראשונה בחודש הראשון.

 7. ביקורט 19 ביולי 2008
  הגב

  אנשים מזועזעים
  לא בגלל הצליבה של המתחרים. הם מזועזעים מעצם העובדה שהמתחרים הסכימו לעלות ולפתוח בצורה כזאת את ה”עוולות” שלהם בטלוויזיה בפני כל עם ישראל.<br>הם מזועזעים בגלל שמציבים מול מראה והם לא נראים בה טוב.

 8. moriarty 19 ביולי 2008
  הגב

  הוא יכול לתבוע.
  זו לא השאלה. השאלה היא האם יזכה.<br>אגב, גם אם יזכה, זה יקח שנים רבות (לא פחות משנתיים, לא כולל ערעורים), ולא סביר שיקבל סכומים גדולים. בטח שלא כאלה שיאפשרו לו לרכוש את ערוץ 2.<br>ויפה שעה אחת קודם.

 9. LEATHER REBEL 19 ביולי 2008
  הגב

  אז מדוע אין הם סוגרים את הטלויזיה?
  מה מונע מהם לסגור את הטלויזיה?<br>האמנם מישהו תוקע אקדח בערפם ומכריחם לראות את זה?<br>תיכף הם גם יתחילו לספר לי סיפורים על סרט פורנו שרדף אחריהם והכריח אותם לצפות בו. נשמע דבילי, נכון? אבל זוהי אותה רמה.<br><br>כן, אני הוא מהזן ההולך ונעלם של אנשים שאומרים שאינם רואים תכניות מסויימות אבל -באמת- לא רואים אותן.<br>

 10. ביקורט 19 ביולי 2008
  הגב

  אני חושב
  שהסברתי את דעתי לגבי העניין בפוסט עצמו.

 11. LEATHER REBEL 19 ביולי 2008
  הגב

  הסברת את דעתך האישית אבל…
  אתה יודע… רוב האנשים שאני מכיר, רק מתבכיינים לגבי מה שלדעתם צריך להיעשות, אך בפועל אינם עושים דבר.<br><br>האמנם דברים יתרחשו כתוצאה ממה שכתוב בבלוגים וטוקבקים בלבד?<br>אני ואתה יודעים שלא, וכך גם כל שאר האנשים.<br><br>אבל זה כל כך נוח להתבכיין… כי אם הבעיה תיפתר אז לא יהיה כנגד מה להתבכיין. נכון או לא?<br><br>מה שבטוח: כל אלה שע-לק "מתבכיינים" על הרמה הרדודה/נועזת/מה שלא יהיה של התכנית… הם בוודאי לא סגרו את הטלויזיה כתגובה ל"תכנים הבלתי הולמים".<br>ומה הם יצרו בזה שלא סגרו את הטלויזיה? נכון מאד, הם יצרו רייטינג!<br><br>כשחייתי בבריטניה, -לפני שההורדות בנט- הפכו לגורם משפיע, פגשתי כאלה ילדים שידוע שהם צורכים מוסיקת פופ בצורת סינגלים… זה ברור שהם קנו את הסינגל שהגיע למקום הראשון במצעד. אבל מה? הם לא יודו בזה. הם יאמרו לך שהשיר הוא מטומטם ושהאמן הוא מטומטם, כשזה כל כך שקוף שהם קנו את הסינגל… ומרצונם הבלעדי!<br>הם גם אמרו שאינם מכירים שום אחד אחר שקנה את הסינגל… אז באמת מעניין איך הסינגל הגיע למקום הראשון?<br><br>הישראלים מתקרבים לקטע הזה, ובצעדי ענק!<br>הם ללא ספק צורכים את הזבל הזה, אבל לא מתכוונים להודות בזה.<br><br>עוד תראה, ידידי, איך הרייטינג של התכנית עולה ועולה, ורק "יפי הנפש" ימשיכו לא להודות שזה בזכותם ובזכות הרגלי הצפייה שלהם. לא, מה פתאום, הם לא רואים את זה ולא מכירים שום אחד אחר שרואה.<br><br>אני חושב שזה פאתטי לנסות לרמות את עצמי. ואתה?<br>

הגיבו