שלום אנד גוד ביי

אלי יצפאן היווה בעבר דמות מרעננת בנוף הטלוויזיוני החד-גוני. בטלוויזיה שהורכבה מאנשים אמיתיים, הרשה לעצמו יצפאן להפוך לקריקטורה. כמו כל דמות מצויירת נהג יצפאן לעוות את קולו, להפוך מצבים פשוטים למגוכחים ולהיות בכל פעם מישהו אחר. בעונות הראשונות של פספוסים, הערצנו אותו. פירגנו לו כאשר הוא החל להנחות את תוכנית הערב ואפילו צחקנו מהבדיחות גסות הרוח ומהדמויות המוקצנות שגילם, אבל לכל דבר טוב יש סוף.
 
לקראת העונות האחרונות, כאשר כבר היה ברור שהוא לא מתכוון לחדש לנו, כאשר נוכחנו לדעת שלדמויות החדשות שלו יש מאפיינים דומים לישנות וכאשר הוא החל להביך יותר מאשר להצחיק, הגבנו כמו שקהל צריך להגיב והדרנו את שלטוטינו מערוץ 3 בשעות הערב. לבסוף גם הערוץ הבין את העניין ולנעליו של הקריקטורה המהלכת נכנסו שלישייה.
 
יצפאן לקח את החופש הדרוש לו כדי להמציא את עצמו מחדש וחזר בפריים טיים, בתוכנית נוצצת וללא שום שינוי מהותי. אמנם הוא כבר לא מחקה פוליטיקאים אך הדמויות שהוא כן מחקה כוללות את אותן העוויות יצפאניות שכבר למדנו לחייך במבוכה למראן.
 
כאשר הוא אינו מחקה דמויות מוכרות או מקדם הופעות של סלבס, יצפאן משמש כדוגמה רעה לכל הנוסעים לחו"ל, שכן מה יכול להיות מצחיק יותר מאשר לצלם ישראלי צוחק על זרים שאינם מכירים את השפה? מכירים את הסיפור על הישראלי שלימד צרפתיה איך סופרים בעברית (אה-ני-מו-צה-צת-וה-גם-בו-לע-עת)? יצפאן לא שונה ממנו בשום צורה.
 
נקודת האור היחידה בתוכנית מגיעה בדמות פינת הפסיכולוגית של יצפאן. המשחק של יצפאן מול הילדים האלה משובב נפש. לרגע אחד אנחנו רואים יצפאן רציני שמתנהג כמו בן אדם. במקרה הזה הוא נותן לאחרים לגנוב את ההצגה.
הייתי שמח לראות את יצפאן בתוכנית ראיונות רצינית. כזו שתחייב אותו לצאת מאור הזרקורים ולתת למרואיין את הכבוד ואת דקות השידור היקרות. תוכנית כזאת שבה המוח הפורה שלו לא ינסה להמציא בדיחה פלצנית אחת אחרי השניה.
 
לסיכום: התוכנית מביכה ולא מחדשת. ליצפאן יש עדיין פוטנציאל.

פוסטים קשורים

TED בערוץ 2

TED בערוץ 2

אתמול בלילה, בסביבות 23:00 גלשתי לי ברשת והופתעתי לשמוע מהטלוויזיה את קולו של יאיר לפיד. לרגע חשבתי שנרדמתי והתעוררתי ביום שישי בערב אבל לא, מסתבר שליאיר יש תוכנית חדשה שבה הוא נותן קדימונים להרצאות של TED.

הצינור – עושים טלוויזיה מהאינטרנט

הצינור - עושים טלוויזיה מהאינטרנט

פינת "הצינור" שכיום היא חלק מחדשות סוף השבוע של ערוץ 10, הופכת לתוכנית קצת יותר רצינית על נושאים מגוונים הקשורים לרשת האינטרנט. ערוץ 10 הזמין אותי ובלוגרים נוספים לייעץ וכמובן לכתוב על התרשמותנו מהקונספט.

עשרים וארבע שבע

כשערוץ 24 הכריז על כוונותיו להקים אולפן שקוף בנמל תל אביב ולשדר משם 24 שעות במשך 24 ימים רצופים, גיחכתי. הערוץ, שהתחיל כערוץ מוסיקה אמיתי ומעולה והיה ערוץ הרקע שלי כאשר לא היתה אף תוכנית אחרת שרציתי לראות באוויר (וכאשר לא היה ערוץ 20) התדרדר עם הזמן והמוזיקה ששודרה בו היתה פחות ופחות לטעמי. כאשר...

1 Comment

  1. יורם3 27 באוקטובר 2007
    הגב

    מה שליצפאן אסור לעשות-זה לראיין
    יצפאן פשוט איום ונורא כאשר הדברים כתובים ומוכתבים-וראיונות הן החלק האיום גם בתוכניותיו המוצלחות.<br>גדולתו של יצפאן מלבד החיקויים,הן האילתורים,גם בתוכניתו החדשה ,הדבר היחיד שמצחיק קמעא,הוא השיחות הטלפוניות למדינות ערב,שבהן הוא מאלתר (דנידין זיידאן הברקה )ובמתכונת זו הרייטינג יוריד אותו מהבמה

הגיבו