סאטירה אמורה לתת סטירה

פתיחת העונה של ארץ נהדרת היתה סבירה. הם התחילו להציג לנו דמויות חדשות ומעניינות (הקריינית מהארכיון) ולהטמיע בנו את משפטי הקאלט הבאים (רוצה להתקוטט? בוא!). המערכונים לא היו הכי טובים שראיתי אצלהם, אבל גם לא הכי גרועים ובהחלט היו ברמה. עם זאת היה מערכון אחד שתפס את עיניהם של צופים רבים וגרם להם לשלוח מכתבים למערכת ולהציף את עיתוני הבידור בתלונות.
 
מערכון הפתיחה של התוכנית הופיע מיד לאחר הפרסומות (ללא מנגינת הפתיחה) והציג לראווה את המחזמר החדש – “מי שירה”. המחזמר מספר על חייו של יגאל עמיר וכולל שירים כגון “יגאל עמיר סופרסטאר” ו “טוויסט רבין” (שאול יהלום בשיר המבוסס על המילים שאמר לאחר המוות של יצחק רבין). בסוף המערכון קראו לצופים להזמין כרטיסים מראש ואמרו שתהיה הנחה של 10 אחוז למביאים מודעה מסויימת (על המסך הופיעה מודעת אבל של ראש הממשלה שרון).
 
על פניו זה נראה כמו דבר נוראי לעשות, במיוחד בתאריך כואב כל כך – עשור למותו של יצחק רבין. ואכן נשלחו עשרות מכתבים למשרדי ההפקה ונכתבו מאות הודעות בפורומים השונים המגנות את המערכון. אנשים כתבו שהמערכון פגע בהם ושזו חוסר רגישות ממדרגה ראשונה. אנשים כתבו שהם מחללים את זכרו של יצחק רבין בעצם המערכון ושצריך להחרים אותם ועוד כהנה וכהנה תגובות היוצאות כנגד התוכנית.
 
– –
 
מהי סאטירה?
ויקיפדיה – סאטירה היא טכניקה ספרותית ואמנותית שמטרתה לשים דבר מה (אמונה, התנהגות, מפלגה פוליטית וכו`) ללעג, לרוב במטרה לגרום או למנוע שינוי.
 
כפי שניתן להבין הסאטירה באה במטה ליצור שינוי ע”י לעג לנושא אותו רוצים לשנות. על מנת שהסאטירה תורגש עליה להיות חזקה ולגעת במקומות בהם לא נוגעים בדרך כלל. על מנת שהסאטירה תהיה אפקטיבית, עליה לשבור מוסכמות ולהעיז ללכת את הצעד הנוסף למקום אליו רוב היצירות חוששות להגיע.
הסאטירה אמורה לקחת נושא, לגעת באמת הכי פנימית שלו ולהציגה כמות שהיא בפני העולם כולו.
 
– –
 
אותם אנשים היוצאים כנגד התוכנית טוענים שהתוכנית לועגת למורשתו של רבין. האמנם?
לאחר שצפיתי במערכון המדובר אני יכול לאמר בפה מלא שלא נגד רבין כוון המערכון, אלא נגד הרביניזציה שעוברת מדינת ישראל. מאז מותו של רבין שונו לא מעט רחובות להיות על שמו, עשרות מכונים ובתי ספר נקראים כיום על שם רבין, קראתי כתבה על מכון ששינה את שמו למכון על שם רבין, ושיא השיאים, מחזמר בכיכובו של הראל סקעת על חייו של רבין.
 
ארץ נהדרת לועגים לזכרו של רבין? אני לא חושב שהם יכולים לעשות את זה יותר טוב ממה שקורה במציאות. וכמו כל סאטירה טובה, הם נתנו לנו סטירת מציאות מצלצלת על מנת שנבחין בזה.
 
 

פוסטים קשורים

פולישוק – עדיין בועטת

פולישוק - עדיין בועטת

בקשת החליטו לשחרר את הפרק הראשון של העונה השלישית של פולישוק ברשת לפני שהוא משודר בטלוויזיה. בעונות הקודמות כתבתי על פולישוק שהיא סאטירה במיטבה ואני שמח לציין שהפרק הראשון של העונה החדשה ממשיך את המסורת הזאת בגאווה.

ארץ מתדרדרת

קראתי פעם שמישהו כתב שארץ נהדרת היא תוכנית שמנסה למצוא את האיזון בין סאטירה נוקבת ברמה גבוהה להומור עממי שמטרתו בידור ותו לא. בעונה האחרונה (ואולי גם אחת לפניה) התוכנית מאבדת את הסאטירה שבה ואולי גם אותי כצופה.

פולישוק - סאטירה במיטבה

כשמישהו מזכיר תוכנית סאטירה אוטומטית עולה בראשנו ארץ נהדרת. המהדרין אף יחשבו על שבוע סוף והנוסטלגיים יזכרו את משחק מכור. מעטים יחשבו על מועדון לילה או ליאור שליין. בודדים בעלי יכולת הבחנה יזכירו גם את פולישוק. ששון גבאי משחק באופן יוצא מן הכלל את הפוליטיקאי רובי פולישוק שבדרך לא דרך...

0 Comments

  1. השרוט ממליץ 6 בנובמבר 2005
    הגב

    צודק
    פשוט.. צודק.<br><br>השרוט8-)

הגיבו