מלחמת התרחישים

אורסון וולס שידר את תסכית הרדיו "מלחמת העולמות" (סיפור בדיוני העוסק בפלישת אנשי מאדים לכדור הארץ) במתכונת של פריצה לשידור. הצורה שבה שודר התסכית לא הסגירה את העובדה שהתוכן הוא בדיוני, והפאניקה שנגרמה בעקבותיו גרמה לו להפוך למיתוס. הפאניקה שנוצרה בעקבות אותו תסכית גרמה ללא מעט אנשים לברוח מבתיהם באימה כאשר הם משוכנעים שפולשים ממאדים כבר נמצאים על כדור הארץ.
 
בתוכנית "תרחיש", ירון לונדון מתאר מצבים הרבה יותר סבירים מאשר פלישה של חייזרים לעולמנו. הוא מציג אותם בצורה של דיווח חדשותי שהדבר היחיד שקוטע אותו הוא ראיונות של לונדון עם אנשים שונים. למרות אותם ראיונות ואולי בגללם, רוב התוכנית נראית כמו דיווח חדשות שוטף כאשר הדבר היחיד שמונע מאיתנו לחשוב שמדובר באירוע אמיתי הוא כיתובית קטנה בראש המסך המודיעה שהנושא המסוקר הוא בדיוני.
 
בעיתונים היומיים מופיעות פרסומות הנראות ככתבות לכל דבר. ההבדל היחיד הוא כיתובית קטנה בראש הדף המודיעה שמדובר במדור פרסומי. הכיתובית מופיע בקטן ובראש הדף כי המפרסמים יודעים שבכך הם יוצאים ידי חובה ושרוב הקוראים לא ישימו לב לאותה כיתובית.
 
כאשר ירון לונדון מציג תרחישים סבירים באופן יחסי (התקפה מאירן, רעידת אדמה גדולה וכו) וטורח ליידע אותנו רק באמצעות כיתובית כמעט בלתי נראית, אנשים יכולים להכנס לפאניקה. כאשר הוא משתמש בפרשני חדשות אמיתיים ומציג צילומים של ראש הממשלה שהוצאו מהקשרם, אנשים עלולים להאמין שזה אכן קורה. במו עיני ראיתי אדם שנקלע לתוכנית באמצעה ותהה האם באמת שוגרו טילים מאירן. אני לא יכול שלא לתהות, האם ירון לונדון מקווה להשיג אפקט דומה לזה שבתסכית מלחמת העולמות?
(ערוץ 10, יום א 21:00)

פוסטים קשורים

האורוויל

האורוויל

אחרי תקופה לא קצרה של יובש בסדרות מדע בדיוני בכלל וסדרות סטאר-טרק בפרט, נחתו עלינו שתיים במכה. האחת סדרת סטאר-טרק אמיתית (star-trek: discovery) שמתרחשת באותו עולם מוכר והשניה (the orville) לא קשורה למותג סטאר-טרק, נמצאת ביקום שונה לחלוטין ועדיין כשצופים בה אי אפשר להתעלם מהוייב הטרקי שמרגישים.

הזמן של הדוקטור

הזמן של הדוקטור

קל לשכוח ש"דוקטור הו" היא במקור תוכנית לילדים אבל אז מגיע פרק כמו "הזמן של הדוקטור" ומזכיר לנו. זה לא שהיה פרק רע, והוא דווקא היווה פרידה ראויה ממאט סמית', אבל דווקא מבחינת העלילה הוא היה מלא בכל כך הרבה בעיות וחוסר הגיון שצריך להיות ילד בשביל להתעלם מהם.

מרלין

מרלין

השבוע שודר הפרק האחרון של "מרלין" סדרה שהציגה את הקוסם הידוע מהאגדות של המלך ארתור, כאדם צעיר שרק לומד להשתמש בכוחותיו ושנאלץ להסתיר אותם עקב חוקיו של המלך אות'ר (אביו של ארתור). "מרלין" לא היתה כוס התה של רבים מבין חברי חובבי סדרות הפנטזיה. הם טענו שהיא ילדותית מדי, שקו העלילה המרכזי שלה הוא...

0 Comments

 1. moriarty 2 באוגוסט 2008
  הגב

  יש קישור?

 2. moriarty 2 באוגוסט 2008
  הגב

  קישור = לינק
  כלומר לאתר אינטרנט שבו משדרים את העניין, או לקובץ טורנט שיאפשר להוריד.

 3. moriarty 2 באוגוסט 2008
  הגב

  אגב, זוכר את ערן חזן?
  עוד מעט יהיה לו ילד.

 4. moriarty 2 באוגוסט 2008
  הגב

  תגיד – יש לך נתונים
  על כמויות הגולשים בבלוג? על הלינק שממנו הגיעו לבלוג? כמה מנויים יש?

 5. ביקורט 2 באוגוסט 2008
  הגב

  קישור?
  אתה מתכוון למתי זה משודר? הוספתי עכשיו – ערוץ 10, יום א` ב-21:00

 6. ביקורט 2 באוגוסט 2008
  הגב

  אמממ…
  אתר – נענע10, אין לי כוח לחפש באתר החדש שלהם, הוא לא נוח והוא מעצבן אותי.<br> טורנט? לא חוקי.

 7. ביקורט 2 באוגוסט 2008
  הגב

  זוכר גם זוכר
  לא מזמן מצאתי אותו בפייסבוק.

 8. ביקורט 2 באוגוסט 2008
  הגב

  בוודאי

 9. moriarty 2 באוגוסט 2008
  הגב

  נמאס לי מהפדיחות בשרשור
  זה כנראה אומר משהו על הממשק של תפוז. בישראבלוג אין טעויות שרשור נפוצות כמו כאן.<br>האתר החדש של נענע 10 יעיל כמו טווסוס. כאילו הם כתבו פרסומת לדברים לא יעילים, שלא יכולים לעבוד.<br>טורנט חוקי, כבר דיברנו על זה.

 10. moriarty 2 באוגוסט 2008
  הגב

  תחלוק עם העם…
  נתוני רייטינג…

הגיבו