נתראה מחר?

"העולם הבא", התוכנית החדשה של ניצן הורוביץ, מתיימרת להראות לנו לאן מתקדם העולם ע"י סקירה של התהליכים הקורים כיום. הפרק הראשון עסק בסין. נחשפנו לאימונים של הסינים לאולימפיאדה, לתיעוש המוגבר שעבר עליה בשנים האחרונות, לכלכלה המתפתחת למרות שימור המשטר, למעמד הנמוך וליכולת המדהימה שלהם לבנות דברים מהר.
 
הפרק הראשון מתוך ששת הפרקים כמעט ולא הראה לנו את המחר. השאלה לאן סין מתקדמת הופיעה לכל אורך הדרך אך ורק כאמצעי להצגת סין כפי שהיא כיום. מצפייה בתוכנית ניתן ללמוד על מצבה של סין, על ההיסטוריה שלה, על הכוונות שלה לשנים הקרובות אך מלבד משפט סיום מעודד, לא שמענו הרבה  על התוכניות שלה לעתיד הרחוק יותר.
 
כל חלקה הראשון של התוכנית עסק באולימפיאדה החל מהאימונים וכלה בבניה המואצת ובאצטדיון המדהים המוקם לשם האירוע. שאר התוכנית היוותה מעין שיר הלל ליכולתם המופלאה של הסינים לעבוד ללא הפסקה בעבור סכומים זעומים ולצורה בה מתקרבת הכלכלה הסינית לזו של המדינות המערביות. מחר? היו מספר נסיונות של הורוביץ להשליך מהתופעות הנוכחיות על המחר אך כל ההצהרות היו מסוייגות ולא התקדמו מעבר לכמה שנים קדימה.
 
בתור תוכנית המתהדרת בשם "העולם הבא" הייתי מצפה לשמוע על שינויים מרחיקי לכת ועל תוכניות לעתיד מזהיר יותר. הייתי מצפה לראות את הפיתוחים החדשניים שיגרמו לחיים שלנו להפוך למלאים יותר ונכונים יותר בעתיד. במקום זאת קיבלתי הצצה לארץ אחרת  ולהערכה גסה של המצב הכלכלי שלה ב10-20 שנה הקרובות. זה כנראה היה הקונספט של התוכנית מלכתחילה, אבל הפרומואים כמו גם משפט המפתח "ניצן הורוביץ מחפש את המחר" עוררו אצלי ציפיות אחרות.
 
ההגשה עצמה הרגישה קצת עייפה. כמות החומר לא הייתה מספיקה ל 50 דק של תוכנית ותכנים מסויימים נמשכו מעבר לזמן הראוי שלהם מה שגרם לי לא אחת לפהק ולחשוב על הפסקת הצפייה. זה לא שהנושא עצמו לא היה מעניין, אבל חצי שעה היתה בהחלט מספיקה כדי להעביר את כל מה שנאמר שם ואפילו יותר.
 
לסיכום: בתור תוכנית תיעודית על ארצות אחרות עם מספר תובנות לגבי השנים הקרובות, ניתן עושה את העבודה ובצורה חביבה ביותר. אבל זה לא מספיק כדי להחזיק אותי במשך 50 דק גם בתוכניות הבאות. בשביל סקירות סטנדרטיות ואיטיות של ארצות אחרות יש לי את ערוץ 8 ואת נשיונל גיאוגרפיק, מערוץ מיינסטרים אני מצפה למשהו נוסף שיגרום לי לצפות בתוכנית בפריים טיים טלוויזיוני מבלי להירדם באמצע או לזפזפ לערוץ אחר.
(ערוץ 10, יום ב 21:00)
 
בקטנה
– יום ראשון בערב מתחילים הזיופים. והריאליטי האמיתי  מתחיל, כמה אנשים שיתחילו לצפות בכוכב נולד 6 יחזיקו מעמד עד לסוף העונה ויזכו בתואר השורד האמיתי?
– גם בפרסומת הנוכחית של "מגדל" גיא פינס לא אומר מילה. מסתבר שהם טובים בהסקת מסקנות לאורך זמן.
 

פוסטים קשורים

האזרח קופטש: ירוק בפוליטיקה

גיל קופטש יוצא היום (24 לאפריל) עם סדרה המתעדת את הדרך שלו מהטלוויזיה אל הפוליטיקה ובחזרה. בתוכנית מלאה גילגולי ג'וינטים הוא מפנטז על חיים קלים כפוליטיקאי עד שנתקל בהררי ביורוקרטיה ונסיונות לערער על מקומו. האם גיל מנסה לומר לנו שפוליטיקה זה לא קל כמו שזה נראה מבחוץ? או שמא המסר הוא שסמים זה בסדר?

חרם זה לא משחק ילדים

מי ששיחק פעם את "משחק השקט" שירים את היד הוירטואלית שלו. אתם מכירים את השלב הזה במשחק שבו כבר נמאס לכם לשתוק אבל אתם ממשיכים כדי לא להפסיד? השלב הזה שבו אתם מנסים בכוח למצוא דרך לגרום לשחקן השני לדבר או למצוא תירוץ לפתוח את הפה בלי לצאת קטנים? זה קורה בגלל שאנחנו נועדנו לדבר. האדם הוא חיה חברתית...

מחוברות לעצמן

קחו 5 נשים בגילאים שונים וממקומות שונים, תנו להן מצלמות וידאו והוראות לצלם את החיים שלהן ומה תקבלו? בעיקר דיבורי סקס, אהבה ורגשי נחיתות. ילדה רוסיה שנאלצת לעבוד למחייתה ולא מאמינה באהבה, עיתונאית ואמא שמרגישה שהיא בדרך הלא נכונה, בחורה שלא מרשה לחבר שלה להראות לה חיבה מול הילדים שלה...

0 Comments

 1. moriarty 24 במאי 2008
  הגב

  אולי תכתוב משהו יותר רלוונטי?
  למשל ביקורת על הורדות בביטורנט?

 2. ע ל ו מ ה 24 במאי 2008
  הגב

  בקטנה…
  בפרסומת של כלל פיננסים, הלוגו של ה-כ וה-c הופך לרגע לסמל של $. כשזה משתלב במהדורת חדשות כלכלה בה מדווחים שהדולר ירד לשפל שלא היה בו 11 שנים, אני תוהה… מה לעזאזל חשבו הקופירייטרים, ואיפה היו אנשי כלל פיננסים כשבאו לבחון את הפרסומת…

 3. עכבר כחול מדבר 24 במאי 2008
  הגב

  אני פיספסתי את הפרק על סין
  שמאוד רציתי לראות. מאוד הצטערתי, אבל לפי מה שאתה כותב נראה שלא פיספסתי.<br>אני אראה את הפרק הבא, למרות שהוא לא נראה כל כך מושך.

 4. אני רק שאלה 24 במאי 2008
  הגב

  לכותב הבלוג
  רשמתה באחת התגובות שמערוץ 10 שלחו לך את הפרק הראשון והאחרון. מה, הם ישלחו את הפרק לכל מי שיבקש, או שיש לך קשרים בתוך הערוץ או התעשייה?. פשוט השם שלך לא אומר לי כלום (אני לא מתכוון לזה בצורה מעליבה).

 5. ביקורט 24 במאי 2008
  הגב

  זו בעיה… אני לא מוריד בביטורנט.
  אולי תתחיל אתה לצפות בהפקות מקור?

 6. ביקורט 24 במאי 2008
  הגב

  מגניב, עכשיו אני מחכה לראות את
  הפרסומת. לא קלטתי את זה כשהסתכלתי עליה בעבר 🙂

 7. ביקורט 24 במאי 2008
  הגב

  גם אני פספסתי
  לשמחתי הרבה ערוץ 10 הואיל בטובו לשלוח לי את הפרקים הראשון והאחרון על DVD כשבוע לפני השידור…

 8. ביקורט 24 במאי 2008
  הגב

  אני כותב בלוג ביקורות
  מישהו שם ראה את זה והציע לי שישלחו לי לפעמים פרק או שניים מתוכניות כדי שאני אכתוב עליהן. אני לא כותב על כל התוכניות שאני מקבל, אבל אם אני מרגיש שהןם שוות כתיבה, אז אני כותב עליהן.

 9. moriarty 24 במאי 2008
  הגב

  זו בעיה… אין לי טלוויזיה.
  אני גם לא מתגעגע לטלוויזיה. אולי תתחיל להוריד?

 10. ביקורט 24 במאי 2008
  הגב

  זו בעיה, אני משתדל שלא לעבור על
  החוק. אולי לך אין בעיה עם זה כי אתה עו"ד P-:<br>וחוץ מזה, זה פחות כיף להוריד, יותר כיף לראות ביחד ביום מסויים שבו זה משודר ולדבר על התוכנית למחרת…

 11. moriarty 24 במאי 2008
  הגב

  זאת לא עבירה על החוק.
  לא שמת לב שלא מגישים תביעות בישראל? שלא מגישים כתבי אישום?<br><br>*זה יותר כיף לראות את זה לפני כולם, ולגלות להם. <br>*זה יותר כיף לדלג על השטויות שיש לטלוויזיה להציע, ולראות רק את החומרים המשובחים ביותר.<br>*זה יותר כיף לדעת שמנסים למנוע ממך לראות משהו, ואתה יכול לצפצף.<br>*זה יותר כיף לראות בלי פירסומות, בלי פרומואים, עם אפשרות לעצור מתי שאתה רוצה, להריץ מתי שאתה רוצה, לחזור שוב ושוב על אותו קטע, כמה שאתה רוצה.<br>*זה עוד יותר כיף לדעת שאת מה שצופי הכבלים והלווין מקבלים בתשלומי אקסטרא למיניהם, אתה מקבל במחיר נחמד הרבה יותר – חינם. לא צריך לשלם על הכבלים, לא אגרה, לא ממיר, לא ממיר/מקליט, לא ויאודי, לא יס מקס, לא וידאו, לא דיוידי – חינם! <br>*זה יותר כיף שאתה יכול לראות מה שאתה רוצה, מתי שאתה רוצה, ולא בשעות שנוחות לכבלים. אתה יכול לחזור מהעבודה, ולראות סימפסונז. אתה יכול לקום בבוקר, ולראות האוס ביחד עם הקפה והקורנפלקס. אתה יכול ללמוד בבית למבחן, לקחת הפסקה ולראות אבודים. אתה יכול לאגור כמה פרקים, ולהריץ מרתון, עם החברה, עם פופקורן…<br>*זה יותר כיף שאתה לא חייב להסתפק בפורנו עלוב וחסר השראה בערוץ בלו, או פלייבוי, שעושים טובה כשמראים קצת ציצים, אתה יכול להוריד את מיטב הפורנו העולמי, עם הנשים הכי יפות והגמדים הכי נמוכים, ולראות!<br>*זה יותר כיף שאתה לא חייב לסבול קפיצות באיכות השידור, או בסאונד. אתה לא חייב לסבול כתוביות איטיות ושגויות, אתה לא חייב לסבול קפיצה בדציבלים כל פעם שיש פירסומות.<br>*זה יותר כיף שאפשר להגיב מיד אחרי שסיימת לראות בפורומים המתאימים, לנחש את מוצאה של המפלצת באבודים, או לחפש שם של מחלה נדירה בגוגל באמצע האוס. כמובן שבמקרים קיצוניים אתה תמיד יכול לשלוח וירוס לבמאי, כדי שידע לו מה זה לעשות פרק כפול ולהשאיר את העם במתח! (אין לראות בטוקבק זה המלצה לשליחת וירוסים).<br>אגב, אם אני מתעקש לראות באותו יום כמו כולם, אני יכול, ללא תוספת תשלום.

 12. ביקורט 24 במאי 2008
  הגב

  זה יותר כיף לצפות בטלוויזיה ביחד עם
  המשפחה (ולך תשכנע את אמא לראות משהו במחשב). אני לא שולל את העובדה שלצפייה בתוכניות מורדות (עד כמה שזה לא אתי לדעתי) יש המון ייתרונות, אבל לפחות מבחינתי זה אומר לוותר על מדורת השבט המשפחתית (וגם הישראלית)<br>מעבר לכך, הרבה יותר נחמד לי לצפות בהפקות מקור ישראליות מאשר בהפקות מחו"ל. אולי זה קצת לא אורתודוקסי אבל אני נהנה כשהאנשים בטלוויזיה מדברים בשפה שלי. כשאני צופה בארץ נהדרת בטלוויזיה ביום שבו היא משודרת, אני נהנה לדבר על זה למחרת עם החברים בעבודה ולהריץ חיקויים.

הגיבו